Píšťala je název pro ruční palnou zbraň, rozšířenou za husitských válek.

Píšťala měla poměrně krátkou železnou hlaveň s tulejí. Ta byla vsazena v dosti neohrabaném dřevěném stvolu, jejž držel střelec v podpaží. Ráže se pohybovala okolo 15-25 mm s různými projektily. Používaly se jak celistvé kule, tak kartáčové střely, které působily jako brokovnice a nebo speciálně tvarované kule, které při letu hvízdaly a plašily i ty koně, kteří byli zvyklí na střelbu. Hlaveň neměla vývrt a byla buď ocelová kovaná, či odlévaná zbronzu. Střelný prach se v hlavni zapaloval pomocí doutnáku. Dostřel byl nevelký a značně nepřesný, účinek byl tedy spíše psychologický. Název se rozšířil po celé Evropě a má se za to, že se z něj vyvinulo slovo pistole. Z píšťaly se později vyvinula hákovnice. (zdroj: wikipedie)

 


 

Píšťala před rokem 1399 – Německo

410mm / 1200mm – cal. 12mm

Jedná se o jeden z nejstarších typů ruční palné zbraně nalezené na hradě Tannenberg v Německu.

Lit.: Zbraně, střelci, puškaři – Albatros 1975

 


 

Píšťala kolem roku 1400 – Německo

Délka: 340mm / 1200mm – cal. 12mm

Bronzová hlaveň má předlohu ve zbraních pocházejících zřejmně z Norimberku. V originále jsou rozměry zbraně délka: 495mm cal. 39mm .

Lit.: Palné zbraně – Aventinum 1999

 


 

Píšťala kolem roku 1420  – Čechy

Délka: 330mm / 1200 – cal. 14mm

Zbraň má krátkou želenou hlaveň zakončenou tulejí k nasazení tyče kt. nahrazuje pažbu. Zbraně tohoto typu byly hojně použity v Husitských válkách. Podobnou zbraň vlastní muzeum v Táboře.

Lit.: Palné zbraně, Aventinum 1999